• Hakkımızda

Fina Enerji Holding

1987 yılında Hüsnü M. Özyeğin tarafından kurulan Fiba Grubu'na bağlı Fina Holding bünyesinde faaliyet göstermektedir. 12 ülkede, 68 şirket vasıtası ile 43 farklı uyruğa sahip toplam 12.400’in üzerinde çalışanı bulunan Fiba Grup, ulusal ve uluslararası pazarda saygın ve tanınmış bir oyuncudur.

Fina Enerji, Fina Holding tarafından yenilenebilir enerji projelerinin geliştirilmesi, üretim tesislerinin kurulması ve enerji ticareti faaliyetlerinde bulunması amacıyla 2007 yılında kurulmuştur ve tüm alt iştirakleri ile birlikte 184 çalışanı ile faaliyetlerine devam etmektedir.

Fina Enerji’nin işletmede 14 rüzgar enerji santrali bulunmaktadır. İnşaatı devam eden yatırımlar tamamlandığında, 2021 yılı sonunda rüzgarda 553 MW kurulu güce ulaşılacaktır. Buna ek olarak, işletmedeki 28 MW kurulu güce sahip 5 güneş enerji santrali ile yenilenebilir enerjide toplam kurulu güç 580 MW’ın üzerine çıkacaktır.

Holding bünyesinde kurulmuş olan Fina Elektrik Enerjisi İthalat İhracat ve Toptan Satış A.Ş., Cerean  markası ile bugün tüm Türkiye’de, elektrik enerjisinin ikili anlaşmalar yoluyla alım satımı, yurt içi, sınır ötesi ticareti ve serbest tüketicilere ilk elden perakende satış faaliyetlerini yürütmektedir.

Ayrıca, Fina Enerji’nin 70% hissesine sahip olduğu Polyak Eynez Elektrik Üretim Madencilik Şirketi İzmir’in Kınık ilçesinde yer altı kömür madenciliği projesi yürütmekte, maden tam mekanize metod ile yıllık 5 milyon ton kömür üretim kapasitesine sahip olacak şekilde inşa edilmektedir ve 2x350 MW kurulu güce sahip termik santral kurulmasına yönelik proje çalışmaları ön lisanslı olarak devam etmektedir.

 

 

HAKKIMIZDA

HAKKIMIZDA

Fina Enerji Holding

SANTRALLERİMİZ

SANTRALLERİMİZ

RES ve GES Enerji Santralleri

FİNA ELEKTRİK

FİNA ELEKTRİK

Fina Enerji Holding Şirketleri Fiba Grup İştirakidir.